top of page

Історія ліцею

Навчання грамоти у нашому селі проводилось вже у ХІХ.

При церкві Святого Архистратига Михаїла був сформований клас кількістю приблизно 30 чоловік. Діти вчилися на основі богослужбових книг: Псалтиру, Часослову, вивчали церковний устав. За часів панування Польської держави заможні селяни могли здобути кращу освіту в місті, для бідних були організовані класи в звичайних будинках односельців. Старожили пам'ятають таку “хату-школу”, власницею якої була полячка Аспісова (вона віддавала частину свого будинку для школи). З часом у цьому приміщенні був клуб. Ця будівля стояла на місці теперішньої колгоспної ферми. Нову Польську школу було побудовано недалеко від церкви. Навчання проводилось переважно на польській мові. Як згадують свідки того часу: “перед уроками завжди читали польську молитву, вивчали історію Польщі, польських державних діячів, вчили вірші”. Під час Другої світової війни ця школа згоріла.

Після того як село було визволене від німецько-фашистських загарбників, уже в лютому 1944 році запрацювала школа. Спочатку вчилися по хатах селян, а пізніше з будинків громадян, які були репресовані радянською владою, побудували школу. Знаходилася вона за урочищем Ольос. Першими вчителями школи були: Куколович Софія Григорівна, Жабчик Кузьма Романович, директором школи був призначений Кухарський Євген Михайлович.

В тяжкий післявоєнний час школу відвідує мала кількість учнів, сформовано лише 4 класи.

В 1950 році початкова школа в Люхчі стає семилітньою.

В 1951 році колектив школи очолює Браганець Іван Павлович. Як згадує колишній завуч Божко Олена Федорівна: “Приміщення школи мало солом'яний дах, на клас було по 2 гасові лампи,замість парт були довгі столи та дерев'яні лави, не вистачало підручників”.

З часом наповнюваність класів збільшується, зростає кількість вчителів-предметників, збагачується матеріально-технічна база школи.Для тих дітей, які у роки воєнного лихоліття не були залучені до навчального процесу створюються класи для малограмотних та малописемних.

В 1953 р. Люхчанська школа випускає свій перший випуск (семилітки). Багато учнів цього класу стали відомими та шанованими людьми. Зокрема, Зозюк Сазон Власович довгий час очолював Сарненський районний відділ освіти.

Період 70-80 х рр. історії нашої школи був по-своєму цікавий. Основою діяльності учнівського колективу були піонерська та комсомольська організації. Молодші класи складали групи жовтенят. Середня ланка була залучена до піонерської організації. Кожен клас мав собою загін, який ділився на ланки. Піонерські загони очолювали голови ради загонів, як правило, найкращі учні класу. Всі разом класи ( загони ) складали собою дружину, яку очолював голова ради дружин.

Відповідну структуру мала і комсомольська організація, яка охоплювала учнів старших класів. На чолі комсомольської організації був секретар комсомольської організації школи. Жовтенята, піонери, комсомольці носили певну атрибутику: значки, галстуки. Кожен загін мав свій девіз, гасло. Девізом всіх піонерів Радянського Союзу був вислів “Завжди готовий”. Щоб вступити до лав піонерської організації потрібно було складати урочисту клятву, як правило це проходило святково. Всі піонери і комсомольці виконували покладені на них обов'язки (збирали металобрухт, макулатуру, організовували суботники).Вони мали слугувати зразком для молодших класів (жовтенят). Невстигаючих учнів-піонерів або попрушників дисципліни викликали на засідання ради дружин, де проводили виховну роботу.

З 1985 по1989 рр. Директором школи працює Оліфер Віктор Володимирович за фахом-вчитель фізики. У 80-х рр. На базі Люхчанської школи був сформований літній піонерський табір “Орлятко”, яким керувала Раїса Болкуневич. З лютого 1989 р. Педагогічний колектив школи очолює Круглик Іван Васильович, який народився 28 лютого 1956 р. В с. Глушиця Сарненського району. Після закінчення школи вступив у Дубнівське педагогічне училище по спеціальності вчитель початкових класів.З 1977 по1982 рр. Навчався у Луцькому державному педагогічному інституті ім. Л. Українки на історичному факультеті. Іван Васильович має нагороди та знак “Відмінник освіти України”.

Із здобуттям Україною незалежності великі надії покладали люхчанці на відкриття нової школи. Старе приміщення не відповідало санітарно-технічним нормам. Наповнюваність класів зростало в декілька раз, діти навчались в дві зміни. Їдальня та майстерня трудового навчання знаходилась в приміщеннях поза школою, що теж створювало певні незручності.

Мрії та сподівання про нову школу в дітей та вчителів здійснились вже на 5 році незалежності. Сарненська будівельна фірма “Райагробут“ (керівник О.А.Сидорчук) звела в Люхчі просторе двоповерхове приміщення одинадцятирічки,доречі одна з найбільших сільських шкіл району.На урочистостях з нагоди свята були присутні багато гостей:народний депутат України О.М.Бурячинський,заступник голови облдержадміністрації І.К.Шапран, голова райдержадміністрації О.Р.Юркевич, завідуюча райвідділом освіти Р.М.Болкуневич, керівники підприємств району Ф.Ф.Ютовець (ОП “Сарненський комбінат хлібопродуктів”), П.П.Антончик (“Сарненський завод мостових технологічних конструкцій” ),голови правлінь колгоспів “Нива” і “Сарненський”-М.Н.Токов, З.Б.Тур, голова сільської ради В.Х.Сосюк, благочинний Сарненського округу отець Дмитро.

Сьогодні Люхчанська ЗОШ I-III ступенів - одна з найкращих сільських шкіл району. В школі працює 39 вчителів та 21 працівник техперсоналу. Обладнано 24 навчальних кабінети, бібліотека з читальним залом, їдальня ( на 169 місць ), актова зала, кімната школяра, спортзал, слюсарна та столярна майстені.

Учні школи приймають активну участь у житті закладу. У школі проводяться планові дні учнівського самоврядування коли учні повністю замінюють вчителів на уроках, самостійно керують школою. Вже стали традіційними шкільні свята: День вчителя, 8 Березня, День Захисника Вітчизни, Міс школи.

Під керівництвом учителів учні здійснюютьзахопливі екскурсії по рідному краю. Цікаво та змістовно організована позакласна робота з школярами.

У школі діють гуртки за інтересами:”Літописець”,”Юний ерудит”,”Помаранчева куля”,”Срібні голосочки”,”Барвінчата”,”Азимут”, “Юні журналісти”.

Серед важливих подій останніх років слід відзначити: відкриття комп'ютерного класу у листопаді 2003 р. В тому ж році школу було під'єднано до всесвітньої мережі Інтернет, а у 2009 р. зв'язок було налаштовано через супутник.

У рамках реалізації проекту “Рівний доступ до якісної освіти” 8 грудня 2009 року у Рівному відбулася урочиста передача вісьмом районам області '16 шкільних автобусів, один з них був подарований школі.Ключі від автобаса були урочисто вручені тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко директору школи І.В.Круглику.

У 2010 р. школа стала переможцем районого конкорсу-огляду готовності загальноосвітних закладівдо роботи в

2010-2011 н.р.

  • Instagram
  • Facebook
bottom of page